para na wycieczce autem

Gdzie pojechać na 1, 3, 7 dniową wycieczkę w Polsce?

Nie każde wakacje muszą wiązać się ze sporymi kosztami, biletem lotniczym i dwutygodniowym pobytem za granicą. Wielu urlopowiczów w ostatnich latach decyduje się na krótsze, za to częstsze wypady w malownicze, pełne zieleni regiony charakterystyczne dla północno wschodniej części naszego kraju. Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji na krótsze wypady do miejsc gdzie ciekawie spędzicie czas, odpoczniecie i podładujecie baterie.

Warmia to doskonały pomysł na 1-dniową wycieczkę

Ten malowniczy region słynący nie tylko z przepięknych lasów i jezior, ale również bogatej historii i tradycji bez problemu wypełni Wam jeden dzień. Możliwości jest wiele, a wybór zależeć będzie przede wszystkim od formy transportu i preferencji co do sposobu spędzania wolnego czasu.

Olsztyn, dzień atrakcji dla każdego

Bez względu na to czy mamy jeden dzień, czy cały tydzień dla siebie, Olsztyn będzie bardzo dobrym rozwiązaniem na wycieczkę. Do miasta dotrzemy w zasadzie każdym środkiem transportu. Jeżeli nie planujemy podróży autem z powodzeniem możemy skorzystać z licznych połączeń kolejowych, lub nawet dolecieć samolotem a następnie autobusem dotrzeć z lotniska do samego miasta.

W dziejach Olsztyna przeplatają się różne kultury i tradycje, co widoczne jest w jego zróżnicowanej architekturze. Mamy tutaj widoczne wpływy polskie jak i niemieckie, wiarę protestancką, prawosławną i katolicką, tradycje średniowieczne, rewolucji przemysłowej, ale też i nowoczesną architekturę. W obrębie tętniącego życiem Starego Miasta znajdują się pozostałości murów miejskich z ocalałą Wysoką Bramą. W planie wycieczki nie może zabraknąć potężnego, pięknie prezentującego się Zamku Kapituły Warmińskiej w stylu gotyckim. Ci których interesuje dawna architektura powinni również odwiedzić olsztyńską katedrę Św. Jakuba, której imponująca, masywna konstrukcja jest wieczorami pięknie podświetlona. Niedaleko znajduje się również warty uwagi pałac biskupi z okresu baroku, natomiast jednym z najstarszych zabytków miasta jest Kaplica Jerozolimska. Wycieczkę po dawnych zabytkach ze Starego Miasta możemy zakończyć romantycznym spacerem brzegiem rzeki Łuny.

Olsztyn ma do zaoferowania o wiele więcej niż spacery historyczne. Latem na scenie staromiejskiej odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Na uwagę zasługuje obserwatorium astronomiczne do którego warto zajrzeć w bezchmurny dzień. Przy dobrych warunkach będziemy mogli podziwiać z niego panoramę miasta… ale również przyjrzeć się plamom na Słońcu. Jeżeli jednak pogoda nie będzie sprzyjać i tak warto zwiedzić pracownie astronomiczne po czym przejść do znajdującego się niedaleko planetarium, w którym czeka sporo atrakcji bez względu na panującą na zewnątrz aurę. Olsztyńskie planetarium jest jednym z miejsc poświęconych Mikołajowi Kopernikowi, który mieszkał tutaj przez kilka lat. Jednodniowa wycieczka do miasta może być wspaniałym przeżyciem dla osób zainteresowanych astronomią i badaniami kosmosu.

To oczywiście tylko niektóre z propozycji na jeden dzień w Olsztynie. Miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji i z powodzeniem można tutaj spędzić cały tydzień wypełniając sobie czas po brzegi. Warto jeszcze wspomnieć o terenach zielonych Olsztyna – dużej ilości szlaków turystycznych po malowniczych miejscach, trasach rowerowych, spływach kajakowych i okazjach do żeglowania po okolicznych jeziorach.

Święta Lipka, Reszel, Bisztynek, Klasztor w Stoczku

Mając do dyspozycji auto możemy z powodzeniem odwiedzić wszystkie cztery miejscowości jednego dnia. Trasa od Świętej Lipki przez Reszel i Bisztynek do Klasztoru w Stoczku to raptem godzina jazdy.

Zakładając, że zaczniemy podróż od Świętej Lipki, zwiedzimy w niej Bazylikę Najświętszej Marii Panny wraz z klasztorem, stanowiącym jeden z najbardziej okazałych zabytków okresu baroku w naszym kraju. Poza pięknym obiektem sakralnym, na szczególną uwagę zasługują XVIII wieczne organy (jest szansa na krótki koncert w trakcie pobytu) i muzeum. W klasztorze odbywają się również rozmaite wydarzenia.

Drugim przystankiem na naszej drodze będzie bogaty w zabytki Reszel. By zobaczyć jak najwięcej z nich warto wybrać się na spacer po centrum miasteczka gdzie znajduje się XIX-wieczny ratusz. Na szczególną uwagę zasługują Zamek Biskupów Warmińskich, gotycki kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, historyczna plebania i gotyckie mosty. W zamku znajduje się również galeria z wystawami sztuki współczesnej.

W dalszej kolejności na naszej drodze jest Bisztynek. W zależności od pory dnia, warto zastanowić się czy nie pojechać najpierw obok do Klasztoru w Stoczku. W Bisztynku zobaczymy wiele obiektów sakralnych, a z samym miasteczkiem związany jest cud eucharystyczny, który miał miejsce w 1400 roku i który uczynił tę niewielką miejscowość celem wielu pielgrzymek. Warto wspomnieć o kościele pw. Św. Macieja i Przenajświętszej Krwi Chrystusa, Bramie Lidzbarskiej czy Diabelskim Kamieniu i otaczającym go legendach.

Czwartym punktem na naszej drodze jest piękne Sanktuarium w Stoczku Klasztornym, miejsce często odwiedzane przez turystów, wycieczki szkolne i akademickie oraz pielgrzymów. Istnieje tu również możliwość zakwaterowania. Klasztorne mury oferują wiele atrakcji – ekspozycje muzealne, ścieżkę edukacyjną, piękny barokowy ogród, zwiedzanie klasztoru wraz z przewodnikiem, spotkania przy ognisku, łowienie ryb w klasztornych stawach a nawet wycieczki autokarowe.

Gdzie pojechać na 3-dniową wycieczkę?

Mając do dyspozycji 3 wolne dni, warto zdecydować się na wyjazd na Warmię gdzie nie zabraknie wrażeń. Wspominaliśmy już o licznych atrakcjach czekających na turystów w Olsztynie i okolicach, a mając do dyspozycji więcej czasu warto również odwiedzić znajdujące się tam Muzeum Przyrody. Dla najmłodszych bez wątpienia udaną atrakcją będzie aquapark w Pluskach, ale również ich rodzice oraz pary znajdą tu coś dla siebie – min. basen solankowy, tężnie i sauny. Dla początkujących jak i zapalonych golfistów, w Naterkach na Warmii czeka Mazury Golf & Country Club wraz z luksusowym hotelem i restauracją. Warmia to również dobre miejsce na zgłębienie własnej duchowości. W niewielkiej miejscowości Gietrzwałd miała miejsce seria objawień maryjnych, jedynych w naszym kraju które zostały zatwierdzone przez Watykan. Takich mniejszych miejscowości w ciągu trzech dni możemy odwiedzić kilka. Warto jako jeden z punktów na trasie zaznaczyć Olsztynek. Ta niewielka miejscowość ma sporo do zaoferowania. Znajdziemy tutaj Muzeum Budownictwa Ludowego, które jest zarazem największym jak i najstarszym skansenem w regionie, oferującym często rozmaite wydarzenia plenerowe. Znajduje się tu również zabytkowy kościół ewangelicki, zamek, oraz Huta Szkła Artystycznego. Miejscowość otoczona jest przez kilka jezior, gdzie można wypocząć na plaży. Okolica obfituje również w trasy rowerowe i szlaki turystyczne. Mając więcej czasu nie można pominąć Lidzbarka Warmińskiego, będącego dawną stolicą Warmii. Na naszej trasie powinien się znaleźć przede wszystkim wspaniale zachowany Zamek Biskupów Warmińskim razem ze znajdującym się w środku muzeum. Uwagę przykuwa również historyczna remiza strażacka, kościół farny św. Apostołów Piotra i Pawła oraz słynna Wysoka Brama z przełomu XV i XVI wieku. Warto również przyjrzeć się staremu ratuszowi i znajdującym się niedaleko pozostałościom murów miejskich. Gdy zmęczymy się już aktywnym wypoczynkiem możemy skorzystać z usług oferowanych przez znane w całym regionie Termy Warmińskie lub przysiąść wieczorem w malowniczym parku i posłuchać koncertów organizowanych na scenie. W obecnym artykule niewiele wspominaliśmy dotąd o miejscach związanych z drugą wojną światową, tymczasem w miejscowości Gierłoż znajduje się Wilczy Szaniec będący dawną siedzibą Hitlera. Żaden miłośnik historii tego okresu nie powinien pominąć wycieczki w tamte tereny. Obok Gierłoża znajduje się bogaty w zabytki Kętrzyn. W obrębach miejscowości zwiedzimy gotycki Zamek Krzyżacki (wielokrotnie remontowany i odbudowywany), kilka historycznych kościołów, basztę wraz z murami miejskimi, ratusz, starą synagogę czy budynek dawnej loży masońskiej.

las i jezioro na warmii

Tygodniowa wycieczka dla miłośników natury

Północnowschodni rejon Polski to dla wielu przede wszystkim malownicze lasy i jeziora. Rejon Warmii obfituje w dziką przyrodę, parki krajobrazowe, piesze ścieżki turystyczne i trasy rowerowe. Miłośnicy spędzania czasu nad wodą znajdą tu bardzo szeroki wybór miejsc do plażowania, pływania, wędkowania, żeglowania czy kajakarstwa. To również wymarzony obszar do udania się na grzybobranie i skosztowanie wyjątkowych regionalnych potraw czy przetworów z lokalnych gospodarstw. Jeżeli poszukujemy wytchnienia z dala od ludzi i miejskiego zgiełku, chcąc wypocząć ciesząc się pięknem natury (bez względu na to czy aktywnie czy leżąc na plaży), najlepszym wyjściem może okazać się wynajem domku. Tygodniowy pobyt w takim miejscu dla wielu ma działanie wręcz oczyszczające. Nad jezioro zabierzemy ze sobą tylko bliskich – swoją drugą połowę, rodzinę, lub przyjaciół. Domki na Warmii mają wszystko czego trzeba by czuć się komfortowo, niekiedy nawet z prywatną plażą. Dla wielu służą jako idealna baza wypadowa do pieszych lub rowerowych wycieczek. Warmia obfituje w szlaki turystyczne o różnej długości i stopniu trudności, znajdziemy tu trasy przyjazne dla rodzin jak i większe wyzwania dla zaprawionych w dłuższych wypadach o większym tempie. Aktywnie i na łonie natury można spędzić czas również w Olsztynie korzystając z ofert klubów i szkół nurkowania, spływów kajakowych, lub klubów żeglarskich.

Podsumowanie

Bez względu na to czy wyjeżdżamy na dzień czy na tydzień, Warmia ma dla turystów wiele do zaoferowania. Wycieczki historyczne i krajoznawcze, wypoczynek aktywny lub cisza i spokój z herbatą nad brzegiem jeziora. Każdy znajdzie atrakcje na Warmii, które pozwolą mu na upragniony wypoczynek lub aktywne zwiedzanie.z

Tagi: