natura warmii

Warmia – atrakcje, gdzie pojechać i co zobaczyć?

Polska skrywa wiele pięknych i ciekawych zakątków – Warmia jest jednym z nich.
Kto choć raz odwiedził Warmię na pewno dostrzegł jej wyjątkowość. Jest pełna historii, skrytej w murach gotyckich zabytków i kościołach pełnych dzieł sztuki. Malowniczy krajobraz regionu dopełniają jeziora i urokliwe wioski.

Co skrywa Warmia? Co warto zobaczyć? Gdzie pojechać?

Najbardziej polecamy przyjechać na dłuższy urlop i pozwiedzać całą Warmię autem lub komunikacją publiczną, jest tutaj naprawdę wiele miejsc wartych odwiedzenia. Począwszy od stolicy Warmii – Olsztyna, aż po niewielkie miasteczka i jeszcze mniejsze wioski, których legendy niejednokrotnie zaskakują turystów.

przeglądanie mapy

Atrakcje, jakie oferuje Warmia dla dzieci, dorosłych i starszych

Urlop z historią i legendami w tle, które zaciekawią każdego, czy aktywny wypoczynek dla całej rodziny i przyjaciół. Niezależnie, który urlop to dla Ciebie urlop idealny – zapraszamy na Warmię. Jeżeli szukasz urlopu z historią w tle znajdziesz tutaj kilka niepowtarzalnych miejsc, które rozbudzą w Tobie chęć zagłębienia się w lokalne legendy i historię. Swoją historyczną podróż po Warmii zacznijcie od Barczewa najstarszego miasta na Warmii lub od Reszla, by zwiedzić zamek a następnie z jego balkonów podziwiać panoramę całego miasta. Pamiętajcie, aby w Waszym planie podróży zaplanować czas na zwiedzanie zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, ocalałej synagogi w Barczewie oraz muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz aktywnego wypoczynku blisko natury a może nawet digital detoxu to Warmia i “Za piecem” może być tym, czego właśnie szukasz. “Za piecem” jest idealną bazą wypadową do każdej z poniższych aktywności.

Do jednych z najbardziej popularnych aktywności jest spływ kajakowy rzeką Łuną, wyprawy piesze w malowniczym Parku Krajobrazowym, rajdy rowerowe jak również ciche i spokojne spotkania na naszym pomoście nad jeziorem Guzowy Piec.

Jeżeli Twoim marzeniem jest urlop, podczas którego będziesz mógł praktykować jogę, medytować nad samym jeziorem mając do dyspozycji pomost to „Za piecem” jest jednym z najbardziej lubianych miejsc do tego typu aktywności.

Warmia – gdzie pojechać autem lub komunikacją publiczną?

Warmia przyciąga przestrzenią i otwartością, dlatego aby zobaczyć wszystkie jej sekrety najlepiej wsiąść w auto lub komunikację miejską.

Można odwiedzić wiele ciekawych miejsc na Warmii i jej okolicach. Warto rozpocząć swoją wycieczkę w Olsztynie, do którego udać się można autobusami z Guzowego Pieca, trasa trwa ok. 1h 20 minut. Stamtąd, po zwiedzeniu Rynku Starego Miasta oraz Zamek Kapituły Warmińskiej z tablicą astronomiczną Kopernika. Potem udać się do Barczewa (autobusami linii 114 lub 124, przejazd trwa 30 minut), aby zwiedzić tam gotycki kościół z XIV wieku. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest Reszel (tutaj dotrzecie autobusami z przesiadką w Biskupcu, którą możecie spożytkować na zwiedzanie, przejazd zajmie 1,5h) i zobaczyć tam gotycki zamek biskupów warmińskich z XIV wieku oraz neobarokowy pałac w Łężańskim parku. Do tego miejsca możemy bezproblemowo poruszać się autobusami lub pociągami ruszającymi z Olsztyna. Innym interesującym miejscem jest Święta Lipka, słynąca z barokowego kościoła i klasztoru jezuitów. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Bisztynek i Pieniężno, gdzie po II wojnie światowej starówki zniknęły. Lidzbark to kolejne miasto, które warto zobaczyć, zwłaszcza z Wieży Zegarowej Hotelu Krasicki. Jeziorany to niewielkie miasto, ale ma wszystko, czego potrzeba, takie jak kościół, rynek, stare spichlerze i galerię Revita Warmia.

Te kilka miast Warmii to oczywiście tylko jej fragment. Warmia to przede wszystkim wspaniali ludzie, przyroda, spokój i piękne krajobrazy. To historia Prusów i biskupów warmińskich. To czerwona cegła i zielone łąki. To bociany i żurawie chodzące po polach. To przydrożne kapliczki, które odróżniają ją od Mazur i wiele więcej, ale to już trzeba poznać na własnej skórze. Świetnym punktem wypadowym do tych miejsc będą nasze domki do wynajęcia na Warmii.

łąka z drewnianym płotem

Co jeszcze zobaczyć na Warmii i w okolicach?

Najważniejsze punkty Warmii, które warto zobaczyć to:

  • Olsztyn – stolica regionu Warmii i siedziba wielu ważnych instytucji kulturalnych i naukowych;
  • Welski Park Krajobrazowy – piękne tereny zielone z licznymi jeziorami i rzekami;
  • Katedra św. Jakuba Apostoła w Fromborku – zachwycający zamek katedralny związany z życiem i dziełami Mikołaja Kopernika;
  • Zamek w Lidzbarku Warmińskim – pięknie odrestaurowana rezydencja książąt warmińskich z początku XIV wieku oraz Kościół św. Bartłomieja.
  • Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – interesujące muzeum poświęcone historii i kulturze regionu;
  • Wilczy Szaniec w Gierłoży – bunkry i budowle z czasów II wojny światowej, związane z działalnością Adolfa Hitlera.
  • Oprócz tego warto odwiedzić Park Krajobrazowy Wzniesień Nidzkich, Kościół św. Piotra i Pawła w Barcianach oraz Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce.

Tagi: