ognisko nad jeziorem na warmii

Wypoczynek na Warmii

Jedną z najbardziej oryginalnych tras na Warmii i Mazurach jest Szlak Kopernikowski. Biegnie przez prawie 300 km przez miejsca związane ze słynnym astronomem. Trasa obejmuje 15 miejscowości, ale łatwo można dodać kolejne, bo Mikołaj Kopernik spędził na Warmii 40 lat. Na tej trasie można lepiej poznać Kopernika, jego dzieło i zdolności. 

Warmińskie jeziora

Na warmińskich jeziorach można pływać kajakiem lub w niektórych łowić ryby. Można obserwować rzekę Łynę, ale także popłynąć kajakiem. Szlak kajakowy na Łynie liczy 160 km, z Olsztyna – 130 km. Na całą trasę potrzeba około 6-8 dni, ale można też pokonać krótszy dystans. Rzeka Łyna jest bardzo urozmaicona, od spokojnej do rwącej z głazami i kłodami. Inne atrakcje to małe jeziorka i odcinki, na których trzeba przenosić kajak.

Warmia szlakami rowerowymi “płynąca”

Warmia to prawdziwy raj dla rowerzystów, z dużą ilością tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Przecina go m.in. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który jest najdłuższą i dla wielu najpiękniej położoną trasą rowerową w Polsce. Warmińsko-mazurski odcinek liczy 397 km, a na jego trasie można odwiedzić Frombork, Braniewo, Pieniężno, Lidzbark Warmiński i Bartoszyce. Przejazd rowerem przez Warmię daje doskonałą okazję do podziwiania malowniczych terenów, sielskich krajobrazów, krystalicznie czystych jezior i przydrożnych kapliczek Ermlin. 
 
Wypoczynek na Warmii nie może się odbyć bez spróbowania specjałów kuchni warmińskiej. Kołduny, karmuszka, świeżonka, to jedynie kilka dań, których należy spróbować będąc w naszych okolicach. Nie wychodząc z podwórka można doświadczać niezakłóconego światłem zewnętrznym nieba – widoczność jest niesamowita.

Tagi: