słońce przebijające się przez las

Warmia i Mazury – nowy kierunek wyjazdowy

Województwo, w którym leży wieś Guzowy Piec, to jeden z większych w Europie obszarów atrakcyjnych przyrodniczo o niezwykłych walorach krajobrazowych.   Duży wpływ na zwiększającą popularność tego regionu ma właśnie przyroda, która zachwyca niezależnie od pory roku. Duże możliwości wypoczynkowe i sportowo-rekreacyjne, czyste powietrze, bliskość lasów, liczne jeziora, które wraz z kana­łami i rzekami tworzą długie i urokliwe szlaki wodne, cisza, spokój to elementy, które skła­niają wielu turystów do odwiedzania województwa warmińsko-mazurskiego.*

las z przebijającym się słońcem

Baza noclegowa regionu

Za piecem to jeden z ponad 477 obiektów noclegowych województwa warmińsko-mazurskiego, który czeka na swoich gości przez cały rok.  Podobną, całoroczną ofertę, ma połowa miejsc noclegowych tego regionu. Co ważne w ostatnim roku zanotowano spadek obiektów noclegowych o 2.7% przy jednoczesnym wzroście ruchu turystycznego o 7,3%.*  

Warto zaznaczyć, że Warmia i Mazury to region, który jest  jednym z najbardziej „stabilnych” turystycznie regionów w latach 2019-2020 (covid). W sytuacji kiedy średni spadek ruchu turystycznego w całym kraju kształtował się na poziomie 50% województwo warmińsko-mazurskie odnotowało jedynie 37% zmniejszenie liczby gości a w kolejnych latach ruch w sposób systematyczny rośnie.

Motywatory podróżnicze Polaków

Warmia i mazury to przede wszystkim spokój, bliskość natury, historia oraz zapierające dech w piersi krajobrazy. To właśnie tego potrzebują Polacy, dlatego ten kierunek, rok do roku, zyskuje na popularności.  Wiąże się to z ogólnoświatowymi trendami: digital detox oraz „uziemieniem”

Digital Detox – to luksus bycia poza zasięgiem w oderwaniu od ciągłych notyfikacji i powiadomień z sieci.

Uziemienie – to bardzo bliskie obcowanie z naturą, wsłuchiwanie się w jej dźwięki, zapachy, spokój i harmonię. Za piecem to jedno z miejsc, które może być taką „uciekalnią” dla przeboźcowanego społeczeństwa, nie tylko w sezonie wysokim, ale również poza nim.  

chłopiec czytający książkę na drzewie

Miejsce idealne – gdzie Polacy najszybciej odzyskują harmonię

Ostatnie dwa lata to dla nas prawdziwe społeczno-gospodarcze wyzwanie. Z jednej strony obostrzenia, które wielokrotnie były wyrokiem śmierci dla małych lokalnych biznesów z drugiej strony zamknięcie w domach i przymusowa izolacja. Jednak Covid oprócz zmian gospodarczyk mocno zmienił podejście Polaków do wypoczynku i pracy. Work life balance nabrało nowego znaczenia. Do naszego słownika Work Life Balance zostało dodane nowe słowo  „workation” czyli łączenie urlopu wypoczynkowego z wykonywaniem pracy zawodowej.

 Jakie kryteria powinien spełnić idealny obiekt na workation:

·        Być całorocznym obiektem – teraz Polacy zamiast jeździć jedynie na wakacyjne urlopy od pracy, wybierają się również na workation (wakacje połączone z pracą) – czyli czasowa zmiana miejsca zamieszkania i świadome łączenie wypoczynku z pracą. aby zaczerpnąć nowości, odświeżenia, od codziennej pracy w domu.

·        Być blisko natury – niezależnie od terminu wypoczynku jesteśmy spragnieni pięknych krajobrazów. Praca zdalna sprawia, że widzimy ich niewiele w ciągu dnia codziennego, dlatego wyjeżdżając na urlop czy workation, popularnością cieszą się miejsca, które chwytają swoim pięknem.

·        Być z dala od zgiełku miasta – to właśnie osoby z dużych miast wybierają się w ciągu roku na workation czy krótkie weekendowe wyjazdy “do lasu” czy “nad jezioro”. Wtedy najważniejszą rzeczą jest być z daleka od tego, skąd się przyjechało – miasta tętniącego życiem.

·        Oferować więcej niż tylko wypoczynek – oprócz odpoczynku szukamy też możliwości na spędzenie czasu aktywnie – rowery, kajaki, wędrówki czy wspinaczki to jest coś, co Polacy kochają.

kobieta z laptopem w naturze

Dzięki możliwości pracy zdalnej, Polacy nie są ograniczeni do pozostawania w miastach, w których pracują przez cały rok. Dzięki temu mogą pracować z każdego zakątka Polski, co na pewno wpływa pozytywnie na samych pracowników, jak i ich performance w pracy. Śmiało można powiedzieć, że dzięki odejściu pandemii w niepamięć coraz chętniej będziemy wyjeżdżać poza miasto w celu odpoczynku i zdystansowaniu się od swojej codzienności. Dlatego dla właścicieli agroturystyk ważne teraz powinno być pracowanie nad dostarczeniem do swoich obiektów szybkiego połączenia Internetowego.

Za piecem łączy w sobie potrzebę digital detoxu z  workation – jeżeli tylko chcecie możecie zażywać kąpieli leśnych i być blisko natury jednocześnie dzięki stabilnej sieci łączyć się ze światem i efektywnie realizować swoje zadania.

 

*źródło Urząd statystyczny w Olsztynie „Turystyka w województwie warmińsko-mazurskim w 2021r.” 

Tagi: